قالب وردپرس

HSS چیست؟

HSS نوعی پروفیل فولادی است با سطح مقطع توخالی ، دارای هندسه بسته، بدون گوشه‌های تیز و با ظاهری جذاب. خواص ویژه مقاطع توخالی و اتصالات آن‌ها توجه ویژه طراحان و محققان را جلب نموده است. نمونه‌های زیادی در طبیعت مانند نی و بامبو خواص مقاطع توخالی را در برابر بارگذاری‌های فشاری، پیچشی و خمشی نشان می‌دهند.

HSS نوعی پروفیل فولادی با سطح مقطع توخالی

مقاطع دست‌ساز (سمت راست) و تک‌درز شکل داده شده کارخانه‌ای HSS (سمت چپ)

مقاطع فولادی توخالی از سال‌ها قبل موردتوجه بوده‌اند. به‌عنوان‌مثال در اسکاتلند و در سال ۱۸۹۰ میلادی از این مقاطع در ساخت پل قوسی فیرس آف فورس به طول ۵۲۱ متر استفاده شده است. مقاطع HSS به‌کاررفته در این پل، با استفاده از روش نورد ورق و پرچ ساخته شده‌اند.

از مقاطع HSS در ساخت پل قوسی فیرس آف فورس به طول 521 متر استفاده شده است. مقاطع HSS به‌کاررفته در این پل، با استفاده از روش نورد ورق و پرچ ساخته شده‌اند.

پل Firth of Forth در سال ۱۸۹۰ میلادی (HSS)

این پروفیل‌ها غالباً به روش شکل‌دهی سرد و به¬صورت مربعی، مستطیلی و دایره‌ای تولید‌شده و در سازه پل‌ها، استادیوم‌ها، مراکز تجاری و همچنین ساختمان‌های مسکونی به‌کار برده می‌شوند. در سال‌های اخیر استفاده از اعضا با مقاطع سازه‌ای توخالی به‌دلیل ویژگی‌های ظاهری و خواص مکانیکی آن‌ها شاهد رشد چشمگیری بوده است. این مقاطع به‌صورت تک‌درز و توسط خطوط تمام‌خودکار تولید می‌شوند.

مقاطع HSS به‌دلیل تولید صنعتی نسبت به مقاطع سنتی دست‌ساز ازنظر جوش و همچنین ازنظر اعوجاج و رواداری، از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردار هستند

خط تولید مقطع HSS

مقاطع HSS به‌دلیل تولید صنعتی نسبت به مقاطع سنتی دست‌ساز ازنظر جوش و همچنین ازنظر اعوجاج و رواداری، از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردار هستند. استفاده از این مقاطع در ستون‌های CFT دارای مزیت‌های متعددی است که در ادامه به‌تفصیل شرح داده خواهد شد.
منبع: کتاب راهنمای طراحی مقاطع فولادی پرشده با بتن (CFT)