قالب وردپرس

مقطع HSS چیست؟

HSS نوعی پروفیل فولادی با سطح مقطع توخالی، دارای هندسه بسته، بدون گوشه‌های تیز و با ظاهری جذاب است. خواص ویژه مقاطع توخالی و اتصالات آن‌ها توجه ویژه طراحان و محققان را جلب نموده است. نمونه‌های زیادی در طبیعت مانند نی و بامبو خواص مقاطع توخالی را در برابر بارگذاری‌های فشاری، پیچشی و خمشی نشان می‌دهند. علت این موضوع مشخصات مکانیکی بالای این مقاطع در هر دو راستا است که در مقایسه با مقاطع I شکل، مقاومت و سختی به مراتب بالاتری از خود نشان می‌دهد.

مقاطع دست‌ساز (سمت راست) و تک‌درز کارخانه‌ای HSS (سمت چپ)

مقطع دست‌ساز (سمت راست) و تک‌درز کارخانه‌ای HSS (سمت چپ)

 

مقاطع فولادی توخالی از سال‌ها قبل موردتوجه بوده‌اند. به‌ عنوان‌ مثال در اسکاتلند و در 1890 میلادی از این مقاطع در ساخت پل قوسی فیرس آف فورس به طول 521 متر استفاده گردید. مقطع HSS موجود در این پل، به کمک روش نورد ورق و پرچ تولید شد.

این پروفیل‌ها غالباً به روش شکل‌دهی سرد و به صورت مربعی، مستطیلی و دایره‌ای تولید‌ می‌شود و در سازه پل‌ها، استادیوم‌ها، مراکز تجاری و همچنین ساختمان‌های مسکونی به‌کار می‌رود. در سال‌های اخیر استفاده از اعضا با مقاطع سازه‌ای توخالی به‌دلیل ویژگی‌های ظاهری و خواص مکانیکی آن‌ها شاهد رشد چشمگیری بوده است. این مقاطع به‌صورت تک‌درز و توسط خطوط تمام‌خودکار تولید می‌شوند.

 

خط تولید مقاطع HSS

خط تولید مقاطع HSS

مقطع HSS به‌دلیل تولید صنعتی نسبت به مقاطع سنتی دست‌ساز از نظر جوش و همچنین اعوجاج و رواداری، از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردار هستند. استفاده از این مقاطع در ستون‌های CFT دارای مزیت‌های متعددی است که سبب کاربرد بیش از بیش این سازه‌ها می‌شود. عمده کاربرد مقطع HSS در ستون‌های CFT می‌باشد، زیرا به علت حضور بتن، نسبت‌های بعد به ضخامت کمتری دارند و مقاطع HSS موجود در بازار مقاصد طراحی را تامین می‌کند. در نقطه مقابل در ستون‌های فولادی تنها به علت ضخامت بیشتر، امکان استفاده از مقاطع HSS موجود را نخواهند داشت و از مزایای فوق بهره‌ای نخواهند برد.

منبع: کتاب راهنمای طراحی مقاطع فولادی پرشده با بتن (CFT)